Zamysleli ste sa nad tým, či váš byt ešte stále spĺňa moderné nároky na komfortnú elektroinštaláciu a či je táto elektroinštalácia stále dostatočne bezpečná? Nároky dnešných spotrebičov sú ďaleko za predpokladmi, pri ktorých bola pôvodná elektroinštalácia dimenzovaná.
V starších bytoch sa stretneme najmä s tým, že samotné zásuvkové okruhy sú poddimenzované a nie je ich dostatok. Výsledkom sú vypadávajúce ističe, či ešte dokonca poistky. Problém je v jednotlivých zastaralých prvkoch elektrickej siete, ale aj v samotnom vedení. Ak potrebujete ohodnotiť reálny stav vašej elektroinštalácie a jeho dostatočnosť, obráťte sa priamo na nás alebo hociktorého revízneho technika. Po odbornej prehliadke a skúške rozvodov sa zistia presné nedostatky a my vám radi navrhneme aj nevyhnutné úpravy, či rekonštrukciu. Dôvodom pre rozhodnutie rekonštruovať by mali byť nielen súčasné predpisy, ale aj samotný komfort bývania. Pri návrhu novej siete je smerodajný príkon celého bytu, teda množstvo elektrickej energie, ktoré môžete v danom momente využívať, závisí od toho, či využívate elektrinu aj na ohrev vody, elektrické vykurovanie alebo aj varenie.
Máte radi „predlžovačky“? Kto by mal. Kým u starého bytu to vnímate ako nutnosť, jednoducho tak boli zásuvky, doplnili ste ich jednoduchým rýchlym riešením. Avšak ak chystáte nový návrh elektroinštalácie, bolo by neuvážené myslieť si, že vystačíme s jedným lustrom a dvoma zásuvkami oproti sebe. Počet zásuvkových obvodov sa odvíja od veľkosti bytu a množstva a nárokov spotrebičov. V kuchyni je obvykle zásuvkových obvodov preto viac, inak väčšinou vystačíte s jedným na jednu miestnosť. Nezabudnite na dátové zásuvky, samostatné okruhy pre práčku, či chladničku, vám samozrejme „ustráži“ dobrý elektrikár.
Pri sveletných okruhoch je to výrazne jednoduchšie, dôležité je myslieť vopred na lokálne osvetlenie doplnkovými svietidlami – nástennými, či tiež stropnými. Komfort bývania si môžete vylepšiť pomocou moderných prvkov ako sú stmievače (niektoré si dokonca pamätajú poslednú nastavenú hodnotu), či dnes populárne meniče farby osvetlenia – teda si môžete vytvoriť svetelnú náladu podľa svojich potrieb.
Ak máte doma pracovňu, preštudujte si dobre správne pracovné osvetlenie, možno vás prekvapí intenzita a smer osvetlenia, ktoré je odporúčané. Verte, že správne nastavenie pracovného svetla vás výrazne ovplyvní na niekoľko rokov a každý deň prispieva k lepšiemu výkonu. A to sa už ráta.
To, čo každý elektrikár bude vedieť, je, že zásuvkové obvody vo vlhkom protsredí musia mať prúdový chránič. Samotnú elektroinštaláciu by ste mali chrániť aj vodičom prepätia. Ochránite vďaka nemu aj spotrebiče pred zásahom blesku, ktorý napríklad udrie do bleskozvodu domu.
Toto rozhodnutie je predovšetkým vecou estetiky. Dnes máte možnosť viesť káble v stene, v lištách (a plochých lištách) po stene, pod omietkou alebo aj v podlahových lištách. Poraďte sa však najskôr s elektrikárom, na ktoré miesta to bude možné a kde nie, keďže ak nejde o novostavbu, rekonštrukcia sa musí prispôsobiť skutkovej konštrukčnej a stavebnej situácii. Elegantným riešením je viesť káble pod sadrokartónovou stenou, či v podhľade.
V starých elektrických rozvodoch nájdete ešte hliníkové káble, ktoré sú už dnes zakázané, pretože nevyhovujú protipožiarnym predpisom. Ich výmena zvýši bezpečnosť vášho bytu.
Kde sa nachádza váš elektromer? Na verejne prístupnom mieste (napríklad spoločná chodba bytov), ako to vyžadujú dodávatelia elektriny alebo vnútri v byte (ako sa to pri starších bytoch mohlo stať). Samozrejme, pri rekonštrukcii elektroinštalácie, nový projekt musí spĺňať všetky regulačné požiadavky. To už bude naša starosť.
Ak potrebujete poradiť, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme a v prípade potreby rekonštrukciu vašej elektroinštalácie aj prevedieme.