Platí pravidlo, že 80% všetkých potrebných informácií získavame zrakom. Pritom už iba obyčajná žiarivka má oproti bežnej žiarovke päťkrát vyššiu účinnosť a vydrží až 8000 hodín (8 krát viac ako žiarovka). Dnes sa však užívajú aj halogénové bodové svetlá a už staronovou novinkou sú aj led diódy. Pritom farba tohto „nežiarovkového“ osvetlenia je podobná žiarovkovému. Nesmieme zabudnúť ani na úsporné žiarovky. Našim cieľom by malo byť, aby sme nielen rozmiestnili osvetlenie, ale aj vybrali zdroje osvetlenia s čo najväčšou intenzitou svietivosti a pritom s čo najnižšou spotrebou energie. To by bolo ideálne.
Osvetlenie interiéru delíme do troch skupín. Na biele denné svetlo, neutrálne biele svetlo (hodnota okolo 4000 K) a teplé biele svetlo (hodnota okolo 3000 K). Dôležitá je aj schopnosť osvetlenia redukovať farbu, čo sa hodnotí indexom R. Pokiaľ osvetlenie má R=100, farby v interiéri sa javia ako prirodzené. Ak je tento index výrazne nižší, vnímanie farieb sa posúva a je to neprirodzené a zlé. V určitých špecifických miestach interiéru však môžeme meniť atmosféru aj s osvetlením farebným. Počítať by sme však mali s tým, že pôjde iba o doplnkové zdroje, ktoré využijeme iba ak sa pre ne v danej chvíli rozhodneme.
Hodnotou, ktorá opisuje osvetlenie interiéru, sú luxy. Aj pri vysokom nároku na osvetlenie konkrétnej miestnosti (budeme si v nej čítať, písať, robiť drobné ručné práce) si vystačíme s hodnotou 1000 luxov. Je to výrazne menej, ako nám poskytuje slnečné svetlo, za jasného letného dňa dosahuje hodnotu 100 tisíc luxov a v zime pri zamračenom počasí klesne až na 3000 luxov.
Pri návrhu a realizácii novej elektroinštalácie v byte či dome, vychádzame z ideálnych tabuliek odporúčaného osvetlenia (intenzita aj druh/zdroj) pre jednotlivé miestnosti a upravujeme ich podľa životného štýlu a požiadaviek zákazníka. Opýtajte sa nás.