Na podlahové vykurovanie sú vhodné krytiny, ktoré sa teplotou nezničia a dobre vodia teplo. Nie každá krytina je vhodná na elektrické podlahové vykurovanie, ale niektorí dodávatelia sa ho obávajú zbytočne. Teplotu podlahy stráži čidlo, ktoré zabezpečí to, aby jej teplota nepresiahla 27°C, pri teplovodnom kúrení to zaručené nie je.
Drevenú podlahu nemusíte vylúčiť, ale pri jej výbere postupujte opatrne. Nie je vhodná masívna podlaha, skôr sa zamerajte na vrstvené prevedenia. Neodporúča sa ale podlahu lakovať, vhodnejší je olej.
Všeobecne sa pri tomto type kúrenia preferuje dlažba, ktorá ma vysokú tepelnú vodivosť a dobre podáva teplo ďalej. Nevýhodou tejto krytiny je to, že v období, keď sa nekúri, je podlaha na dotyk chladná.
Vyberať si môžete z celej škály podlahových krytín – okrem dlažby a drevených podláh aj laminátové podlahy, linoleá, v niektorých prípadoch aj koberce, ale tam musíte rátať s tým, že prenos tepla môže byť obtiažnejší. Vždy však pri výbere podlahovej krytiny odporúčame našim zákazníkom, poradiť sa s dodávateľom podláh, či vybraná podlahová krytina je naozaj vhodná.
V minulosti, keď sa podlahové kúrenie inštalovalo do nezateplených objektov, teplota podlahy dosahovala pomerne vysoké hodnoty a to mohlo pri dlhodom pobyte vyvolávať zdravotné problémy. V súčasnosti priemerná teplota podlahy nemá presahovať 25-27°C. Podlaha vyžaruje sálavé telo, ktoré rovnomerne rozkladá teplotu v miestnosti, čo znižuje cirkuláciu vzduchu a vírenie prachu. Najčastejšie podlahové kúrenie inštalujeme v kúpeľniach, znižuje sa tam riziko plesní, roztočov a vzniku alergií. Suchá podlaha sa jednoduchšie udržiava v čistote, nelepí sa na ňu prach.
Do inštalácie podlahového kúrenia by ste sa určite nemali púšťať bez porady s odborníkom. Radi vám poradíme aj my, pomôžeme vám zoptimalizovať obstarávacie a prevádzkové náklady vzhľadom ku komfortu, ktorý od kúrenia budete vyžadovať.