Inteligentná elektroinštalácia je koncept, o ktorom v súčasnosti počúvame čím ďalej, tým viac. Ide o trendovú záležitosť, ale to nie je ten hlavný dôvod, pre ktorý by ste sa mali rozhodnúť. Hlavnými prínosmi sú úspora, bezpečnosť a komfort. Čím viac technológií budete v domácnosti využívať, tým budú pre vás tieto prínosy významnejšie.
Je veľmi pravdepodobné, že inteligentná elektroinštalácia sa stane úplne bežnou súčasťou našich životov. Vy však pre to môžete niečo urobiť už dnes a pripraviť sa na ňu, najmä ak máte v pláne realizovať alebo rekonštruovať elektroinštaláciu.
Klasická elektroinštalácia sa skladá zo samotných obvodov, jej zapojenie sa nedá meniť, neprebieha pri nej žiadny prenos informácií a spína len konkrétne spotrebiče. Pri každej zmene je potrebný zásah do elektroinštalácie. Výhodou inteligentnej elektroinštalácie je to, že vysiela signály pre zopnutie.
Pri klasickej elektroinštalácii nie je možné meniť funkcie bez zásahu do jej zapojenia. Zmeny môžete uskutočniť len zmenou trás káblov, alebo položením nových káblov, pretože každý vypínač má pevne určenú svoju funkciu. Pri inteligentnej elektroinštalácii môžete meniť funkcie bez zásahu do káblov. Funkcie sa nastavujú až pri jej oživení a môžete ich aj dodatočne upravovať. Inteligentná inštalácia využíva väčšinou vypínače vo forme tlačidiel, ktoré reagujú aj na dĺžku stlačení a počet. Môžu ovládať viac vecí naraz a tým znížiť počet ovládacích prvkov. Ovládať jej jednotlivé prvky môžete i vzdialene napríklad z vášho smartphonu.
Tým, že spolu komunikujú aktory a senzory, možete dosiahnuť aj úsporu energií. Napríklad žalúzie sa vám natočia tak, aby využívali slnečné žiarenie, alebo naopak, aby mu v lete zabraňovali. Ďalším príkladom je, že pri otvorenom okne sa vám vypne kúrenie.
Ak si inteligentný dom v súčasnosti nemôžete dovoliť, ale v budúcnosti ho plánujete, môžete si na to urobiť prípravu. Kabeláž by mala vyhovovať rôznym typom smerníc a mala by mať hviezdicovú štruktúru. Myslite na budúcnosť a pamätajte na rezervy, napríklad prázdne inštalačné krabičky so silnoprúdovými a slaboprúdovými rozvodmi. Takisto sa oplatí zaviesť silnoprúdové a slaboprúdové rozvody aj tam, kde plánujete realizovať napríklad solárne panely, tepelné čerpadlo, alebo ovládače strešných okien. Dôležité je vybrať si, kde bude umiestnený riadiaci systém, priviesť doňho kabeláž a inštalovať dostatočne veľký rozvádzač.
Ak sa rozhodnete pre túto prípravu, v budúcnosti oceníte:
Systém môže byť centralizovaný, alebo decentralizovaný. Centralizovaný systém obsahuje riadiacu jednotku. Jeho výhodou je, že celý systém spolu navzájom ľahko komunikuje.
Používajú sa hlavne tieto dva typy rozvodov:
Projektovanie inteligentnej elektroinštalácie by ste mali vždy nechať na odborníkovi. Ak riešite projektovanie elektroinštalácie, alebo plánujete inteligentný dom, obráťte sa na nás s vašimi otázkami, radi vám poradíme a zrealizujeme vaše predstavy o inteligentnej domácnosti.