Pri výbere svietidiel kladieme vysoké požiadavky na kvalitu a dizajn osvetlenia. V prípade, ak vyberáme svietidlo do kúpeľne, musíme myslieť aj na bezpečnosť a bezpečné umiestnenie a to nielen svietidiel ale aj vypínačov a zásuviek. V prostredí so zvýšenou vlhkosťou môže byť elektrina veľmi nebezpečná.
V kúpeľni býva vysoká vlhkosť s vysokým podielom vyzrážaných vodných pár. To je pre všetky elektroinštalácie v kúpeľni skutočným nebezpečenstvom. A najmä pre nás. Preto je nutné predísť riziku zranenia alebo dokonca úmrtia elektrickým prúdom.
Priestory kúpeľní sa delia na 4 tzv. bezpečnostné zóny a pre každú z nich platia iné pravidlá, ide o zóny 0, 1, 2 a 3. Svietidlá sa označujú IP s číslom - stupňom krytia, ktorý udáva odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa a kvapalín. IP kód (z anglického Ingress protection) je definovaný medzinárodným štandardom IEC 60529. Tento kód tvoria 2 čísla, prvé udáva stupeň ochrany pred nebezpečným dotykom a vniknutím cudzích predmetov, druhé udáva stupeň krytia pred vniknutím vody. Najvyšším možným stupňom ochrany je IP68.
Ak vyberáme kúpeľňové svietidlo, musíme vedieť, do akej časti kúpeľne ho budeme inštalovať. Technické špecifikácie vychádzajúce z noriem sú veľmi prísne, pretože prostredie kúpeľní je z hľadiska elektrických rozvodov a spotrebičov naozaj nebezpečné. Navyše elektroinštalácie môže v kúpeľni vykonávať len kvalifikovaná osoba - elektrikár.
Zóna 0: Ide o vnútorný priestor vane a sprchovacieho kúta. V tejto zóne sa neodporúčajú žiadne inštalácie svietidiel. Ak je to nevyhnutné, vyberte si produkt s najvyšším krytím IP68.
Zóna 1: Je to priestor od okraja vane a sprchy do výšky 2,25 metra. Ani v tejto zóne sa neodporúčajú inštalácie akýchkoľvek svietidiel. Ak sú tam potrebné, použite svietidlá s najvyšším krytím IP68.
Zóna 2: Predstavuje priestor okolo vane a sprchy od vzdialenosti 0,6 metra a nad ňou vo väčšej výške ako 2,25 metra. Ak v tejto zóne nie je riziko neúmyselného postriekania svietidla vodou pod tlakom, je možné inštalovať aj svietidlá s nižším stupňom krytia - IP44.
Zóna 3: Je to priestor mimo ostatných 3 zón. Ak tu neexistuje riziko neúmyselného postriekania svietidla vodou, ale ani kondenzácie vodných pár, máte možnosť inštalovať svietidlá s najnižším predpísaným stupňom krytia IP21. Do tejto kategórie patria bežné interiérové svietidlá - lustre, lampy, atď.
IP68 = prachotesné prevedenie + chránené proti trvalému ponoreniu pod tlakom
IP44 = chránené pred predmetmi do 1,0 mm + chránené proti striekajúcej vode a poliatiu
IP21 = chránené pred predmetmi do 12 mm + chránené proti kvapkajúcej vode
V kúpeľni sa najčastejšie vyskytujú 2 typy svietidiel. Prvým je centrálne svietidlo, ktoré poskytuje rozptýlené svetlo celému priestoru kúpeľne a umožňuje orientáciu a pobyt v kúpeľni. Ďalším je zrkadlové svietidlo, ktoré osvetľuje zrkadlo a osobu, ktorá stojí pred ním.
Okrem týchto svietidiel je do kúpeľne možné inštalovať napríklad aj stropné bodové svetlá. Do väčších kúpeľní aj nástenné svetlá, venujte však dostatočnú pozornosť zónam. Veľmi efektne pôsobí napríklad zvnútra nasvietená vírivka.
Na navodenie romantickej atmosféry môžeme použiť okrem elektrických svietidiel aj sviečky a vonné tyčinky. Mnohí uvítajú prítomnosť hudby – stačí použiť 1-2 reproduktory a hlavné zariadenie umiestniť mimo kúpeľne.
Svetelným zdrojom môže byť klasická žiarovka, úsporná žiarivka, klasická žiarivka, halogénová žiarovka aj LED žiarovka či bodové LED zdroje, ktoré dotvoria atmosféru v kúpeľni. Záleží iba na type svietidla a vašich nárokoch.
Vďaka použitiu moderných materiálov na výrobu kúpeľňových svietidiel je ich údržba jednoduchšia a životnosť oveľa dlhšia. Materiály nekorodujú vplyvom vysokej vlhkosti. Pri ich nákupe nezabudnite zisťovať aj hodnoty IP (stupeň krytia), nájdete ich na každom kvalitnom svietidle. Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu elektrických rozvodov v kúpeľni, radi vám s tým pomôžeme.