Pri rekonštrukciách bytov či domov obvykle prídeme na to, že nevyhovujúce sú aj elektrické rozvody. Tie pôvodne nepočítali s takým množstvom elektrospotrebičov, aké v súčasnosti využívame. Najviac to pociťujeme v kuchyni, kde nie je problém len v nedostatku zásuviek, ale v samotných rozvodoch, ktoré sú veľmi preťažené. Niet sa čomu čudovať, veď len rýchlovarná kanvica s príkonom 2200 wattov predstavuje rovnaké zaťaženie, ako keby sme rozsvietili 22 stowattových žiaroviek.
O nič lepšie na tom nie je ani kúpeľňa. Na zohrievanie vody automatická práčka potrebuje až 2000 W. To je príčinou častého vypadávania poistiek v bytoch so zastaralou elektroinštaláciou. Vážna situácia môže nastať pri starých hliníkových rozvodoch, ktoré môžu na niektorom mieste prehrievaním prasknúť. Takéto prípady bývajú mnohokrát príčinou nielen úrazu, ale aj požiaru.
Najprv si premyslite rozsah plánovaných prác. V tomto bode je ideálne osloviť odborníka elektrikára alebo firmu a overiť si u nich vaše predstavy a možnosti.
Prvým krokom pri prerábaní elektroinštalácie musí byť kontrola technického stavu súčasných rozvodov. Potom sa určí rozsah nutných úprav, dimenzovanie vodičov jednotlivých vedení, umiestnenia elektromerovej skrine a stanovenie veľkosti hlavného ističa. Je to dôležité aj preto, že dodávatelia elektriny účtujú cenu odobratého prúdu aj podľa veľkosti ističa pred elektromerom. Táto hodnota má potom vplyv aj na výšku vašich pravidelných platieb za elektrinu.
V žiadnom prípade vám neodporúčame amatérske experimentovanie alebo susedskú výpomoc, takéto práce nie sú na mieste. Do elektrických rozvodov nesmie zasahovať nik bez príslušnej kvalifikácie.
Neriaďte sa len tým, koľko spotrebičov využívate v súčasnosti, ale myslite aj na budúce potreby. Podľa toho je potrebné plánovať elektroinštalácie aj počet samostatne istených obvodov. V kuchyni budete určite potrebovať zásuvky pre chladničku a mrazničku. Ďalšie zásuvky plánujte pre kombinovaný sporák alebo elektrickú rúru, mikrovlnnú rúru, umývačku riadu, prípadne prietokový ohrievač vody pri dreze. Pri tejto situácii je potrebných už päť samostatne istených obvodov. Šiestym bude ďalší zásuvkový obvod pre ďalšie zásuvkové vývody. A koľko v nich bude zásuviek? Myslite na často používané domáce spotrebiče ako napr. hriankovač, kávovar, rýchlovarná kanvica, krájač chleba alebo iný domáci spotrebič. Celkovo budete potrebovať asi desať zásuviek.
Chcete ušetriť náklady? Jedine odborník môže posúdiť, ktoré staré časti elektroinštalácie z už existujúcich rozvodov bude možné ponechať, ale rátajte s tým, že využiteľných častí nebude veľa. Všetky hliníkové časti je nutné odstrániť, nepripúšťajú ich ani nové predpisy. Tieto elektrické rozvody sa obvykle používali najmä na sídliskách v panelových domoch. Rovnako je nutné odstrániť aj medené vodiče o prierezoch menších ako 1,5 mm2 a všetky ďalšie medené vodiče s gumovou izoláciou a bavlneným opletením. Najmä pri rozvodoch elektriny starších ako 60 rokov je táto izolácia vo veľmi zlom stave, pretože bavlna sa začína drobiť a vodiče sa postupne obnažujú.
Hliník je v elektrotechnike doslova rizikový materiál. Má nízku mechanickú pevnosť a jeho ľahká oxidačná schopnosť spôsobuje každoročne množstvo požiarov v bytoch, rodinných domoch, ale aj v komerčných priestoroch. Hliníkový vodič vystavený tlaku skrutky v svorke sa časom zdeformuje a elektrická vodivosť spoja sa výrazne zhorší. Spoje hliníkových vodičov sa prehrievajú a môžu spôsobiť požiar.
Pri rekonštrukcii elektrických rozvodov je potrebné nahradiť pôvodné dvojžilové vedenie za trojžilové. Okrem toho, že si to vyžadujú nové predpisy, zvýšite vašu bezpečnosť. Podľa nových noriem (230/400 V, 50 Hz s ochranou neživých častí nulovaním) musí byť najmä na miestach v kúpeľni (napríklad pri práčke alebo elektrickom rebríku) a v kuchyni (pri elektrickej rúre, umývačke riadu a pod.) inštalované dodatočné istenie - prúdový chránič. Ak je takýto chránič ešte zabezpečený tranzistorovým zosilňovačom, môže zasiahnuť už pri nepatrnom úniku prúdu. Prúdový chránič môže napríklad v kúpeľni zabrániť smrteľnému úrazu, keď niekto nerozvážne siahne po sušiči vlasov, ktorý spadol do napustenej vane.
Ak má byť elektrina vo vašom byte v súlade s aktuálnymi predpismi, obráťte sa pri rekonštrukcii elektroinštalácií na odborníkov. Naša firma sa zaoberá nielen odbornou elektroinštaláciou, ale aj dôkladnej príprave a konzultácii so svojimi klientmi. Vieme poradiť a naplánovať všetky elektroinštalačné práce na základe vašich predstáv o bývaní a komforte. Na všetky moderné inovácie vám poskytneme odbornú konzultáciu a všetko dopodrobna vysvetlíme.